Gdzie leży Albena?

Gdzie leży Albena?

Albena leży w północno-wschodniej części Bułgarii nad morzem Czarnym, ok. 30km od Warny, 13km od Złotych Piasków i 12km od Bałcziku. Kurort znajduje się w pięknej i malowniczej części wybrzeża, na południe od przylądka Kaliakra, dodatkowo otacza go gęsty las, który jest rezerwatem przyrody. Jest najmłodszym, ale zarazem jednym z największych kurortów w Bułgarii.

Jak można spędzić czas w Albenie?

Oprócz wielowymiarowego wypoczynku kurort sprzyja także sportom wodnym takim jak narty wodne, windsurfing ze względu na świetne warunki do uprawiania tych sportów. Istnieje również szkoła nurkowania i wypożyczalnia jachtów. Jest to również bardzo dobre miejsce dla sportowców, gdyż jest tu 6 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej, 13 kortów tenisowych i boisko multisportowe. Na terenie Albeny znajduję się wiele tras rowerowych, a w okolicy odbywają się coroczne rajdy samochodowe i motorowerowe.

Albena – atrakcje

Największą atrakcją Albeny jest przepiękna i malownicza plaża długa na ok. 5km i szeroka do 150m, na której można znaleźć jedne z największych muszli. Plażowicze będący gośćmi miejscowych hoteli mogą korzystać z darmowych leżaków i korzystać z darmowych parasoli znajdujących się bezpośrednio na plaży. Dodatkowo na plaży znajduje się darmowa biblioteka, z której mogą korzystać wszystkie osoby. Ciekawostką jest to, że była utworzona jako pierwsza plażowa biblioteka w Unii Europejskiej i trzecia na całym świecie. Sama plaża jest czysta, piaszczysta, a dodatkowo odznaczona jest certyfikatem Błękitnej Flagi, który to jest odznaczeniem plaż ekologicznych. Do atrakcji Albeny należy też niewątpliwie rezerwat przyrody Bałtata zajmujący ok. 183ha, posiadający sporo gatunków chronionych roślin i ptaków. Rezerwat znajduje się w najspokojniejszym miejscu w całym miasteczku. Na początku czerwca organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny “Złota Albena” skupiający programy muzyczne i rozrywkowe, a także festiwal “Folklor bez granic” na którym pojawiają się zespoły folklorystyczne z całej Europy. Całe miasteczko można zwiedzić sezonową kolejką chu-chu, wieloosobowym rowerem lub bryczką. W pobliżu centrum znajduje się nowoczesny park wodny “Aquamania” będący świetną zabawą zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Warto dodać, że cały kurort współgra z obecną tam przyrodą i cała infrastruktura nie zagraża ekologii, w pobliżu nie ma żadnych fabryk, a całe miasteczko jest regularnie sprzątane. W miejscowych restauracjach spotkać można oprócz owoców morza i typowej bułgarskiej kuchni, dania typowo europejskie. Wszystkie restauracje są urokliwe i klimatyczne. Na terenie całego miasteczka dostępna jest darmowa sieć Wi-fi.

Średnie ceny hoteli i ich dostępność

Albena nie należy do najtańszych miejsc w Bułgarii, jednak hotel trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem (najtańsze miejsca nawet z 6-cio miesięcznym wyprzedzeniem). Znajduje się tu około 40 hoteli. Średnie ceny w hotelach wahają się między 180zł za osobę w trzygwiazdkowym standardzie do 430zł za hotel pięciogwiazdkowy. Niewątpliwym plusem jest to, że wszystkie hotele znajdują się dość blisko plaży i centrum Albeny i oferują piękne widoki. Goście hoteli All Inclusive mogą w cenie pobytu stołować się nie tylko w swoim hotelu, lecz także w restauracjach innych hoteli, a także miejscowych lokalach.

Czy warto pojechać?

Albena jest niewielkim kurortem wakacyjnym, stanowczo spokojniejszym od pozostałych kurortów przyciągających imprezowiczów, a centrum jest zamknięte dla ruchu samochodowego. Najlepszy okres na wypoczynek w nadmorskich kurortach rozpoczyna się na początku czerwca, a kończy w połowie września. Bułgarska Albena jest miejscowością wypoczynkową ceniącą spokój przyjezdnych turystów. W miasteczku znajduje się tylko jedna dyskoteka i dwa puby z muzyką na żywo, więc jest to idealne miejsce na wypoczynek dla osób z dziećmi. Temperatury latem nie są przesadnie wysokie, bowiem średnia temperatur oscyluje w granicach 21-28 stopni, zatem są to wspaniałe warunki do wypoczynku. Woda w sezonie letnim ma około 25 stopni Celsjusza. Powietrze w Albenie posiada w sobie dużo jodu i ozonu i jest najlepszym powietrzem w Bułgarii. Wilgotność powietrza to około 63-65 procent. Pagórkowate i wzgórzyste usytuowanie terenu pozwala cieszyć oko niesamowitym widokiem. Z najwyższego punktu można zobaczyć morze, plażę i miejscowe hotele z góry. Albena jest z pewnością miejscem wartym polecenia osobom ceniącym sobie spokój, odpoczynek i rodzinne wczasy. Można zaszyć się w tym urokliwym miejscu, uciekając od zgiełku, hałasu i zanieczyszczonego powietrza większości dużych miast i cieszyć się spokojem, świeżością oraz wszystkim co może dać nadmorski kurort. Osoby chcące się zabawić wieczorową porą, również znajdą do tego miejsce, jednak z pewnością nie będzie to zabawa na miarę najbardziej rozrywkowych bułgarskich kurortów. Warto zaznaczyć, że Albena jest kurortem zamkniętym i w pełni poświęcony turystom. Nie ma bloków mieszkalnych i typowej zabudowy, co za tym idzie stałych mieszkańców, a oprócz turystów w miasteczku znajdują się jedynie osoby ich obsługujące czyli hotelarze, restauratorzy i rikszarze dojeżdżający z okolicznych miejscowości.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Zespół kraniewo.pl