Wakacje w Bułgarii

Wakacje w Bułgarii

Bułgaria to malowniczo położony kraj z dostępem do Morza Czarnego.Co prawda wielu osobom nadal kojarzy się jako wakacyjny kierunek z czasów PRL, to jest to tańsza alternatywa dla Hiszpanii lub Chorwacji. W Bułgarii znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy wylegiwania się na plaży jak i ci, którzy wolą wycieczki górskie. Kraj ten jest terenem górzystym. Żeby pojechać do Bułgarii nie będziecie potrzebować paszportu czy wizy. Wystarczy dowód osobisty. Kraj należy do Unii Europejskiej, więc granicę przekroczycie swobodnie. Podczas podróży warto również pamiętać, aby po dotarciu przestawić zegarek o godzinę do przodu. Przyjrzyjmy się powodom dla których powinniście odwiedzić Bułgarię.

Co to za kraj?

Bułgaria to kraj położony na Półwyspie Bałkańskim. Jego stolicą jest Sofia. Kraj ten kojarzy się ludziom najczęściej z pięknymi, malowniczymi plażami i sielanką w nadmorskim kurortach. Jest to jak najbardziej prawdziwe, ale pamiętajmy, że blisko 60% terenu Bułgarii pokrywają góry, a 35% to lasy. Jest to więc kraj położony na wyżynach, a dodatkowo bardzo zielony. Jeżeli chodzi o język, to jest nim bułgarski. Najbardziej przypomina on w brzmieniu rosyjski, a to zasługa alfabetu. Bułgarzy podobnie jak Rosjanie używają cyrylicy. Ponad 80% Bułgarów jest wyznania prawosławnego, a interesująca historia tego kraju sprawiła, że jest tam co oglądać.

Bułgaria jest tania!

Jeżeli zastanawiacie się nad tanim wakacyjnym kierunkiem, to bardzo dobrze trafiliście. Bułgaria sprawdzi się znakomicie. Jest to kraj tani, a jadąc do niego nie wydacie majątku. Na wakacje w Bułgarii nie musicie zbierać latami, ponieważ są tam bardzo przystępne ceny. Zacznijmy od początku, czyli od waluty jaką są lewy. 1 lew bułgarski to w przeliczeniu około 2,10 zł. Mimo niskiego kursu powstrzymajcie się przed wymianą waluty w Polsce. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zamienienie u nas złotówek na euro, a dopiero po dotarciu do Bułgarii wymienić je na lewy. Jest to dużo bardziej ekonomiczne, ponieważ kurs lewa w stosunku do euro jest sztywny i nic się na pewno w tym temacie nie zmieni. Jeżeli wybieracie się do Bułgarii samochodem, to musicie wykupić winietę. Zapłacicie za nią 34 złotych i będzie ona ważna przez tydzień.Ceny za jedzenie utrzymuje się na podobnym poziomie jak w Polsce. Podobnie jak nad Bałtykiem – im bliżej plaży, tym ceny w restauracjach będą rosły. Mimo wszystko można tam dobrze zjeść nie wydając więcej niż 20 złotych.

Co zwiedzać w Bułgarii?

Według Polskiej Izby Turystyki Polacy najczęściej wybierają Słoneczny Brzeg. Kurort ten przyciąga turystów licznymi atrakcjami, a w internecie możecie się nawet spotkać z określeniem, że to europejskie Las Vegas. Jest to największy kurort w Bułgarii oferujący parki wodne, dyskoteki i baseny. Leży nad zatoką w obwodzie Burgas. Jest to świetne miejsce jeżeli marzycie o pięknej, piaszczystej, szerokiej plaży, zadziwiającymi zielonymi wydmami czy po prostu sielanką w nadmorskim kurorcie. Warto przygotować się, że mimo i tak niskich cen, to w Słonecznym Brzegu i są one blisko 200% wyższe niż na pozostałym obszarze kraju. Kurort przez cały rok żyje – dniami i nocami i kusi turystów, aby ci zostawili w nim możliwie najwięcej pieniędzy. Słońce świeci tam średnio 10 godzin dziennie, więc nazwa jest nieprzypadkowa.

Drugim najpopularniejszym kurortem – po Słoneczny Brzegu, są Złote Piaski. Jest tam nieco spokojniej, a to wszystko za sprawą parku narodowego. Znajdziecie tam 3 kilometrową plażę, oddzielającą gęsty las od Morza Czarnego. Piasek jest tam rzeczywiście złoty, a morze wyjątkowo ciepłe. Znajduje się tam największy park wodny w kraju – Aquapolis, a dodatkowo liczne źródła mineralne. Niech mimo wszystko to Was nie zwiedzie. To nie tylko kurort dla osób potrzebujących spokoju i bliskości przyrody. Również znajdziecie tam liczne kluby, dyskoteki czy miejsca do zabawy.

Dwa opisane powyżej kurorty jednak odstraszają kompleksami hotelowymi o wątpliwej urodzie, a w sezonie są tam dzikie tłumy. Czy jednak uda Wam się znaleźć coś, jeżeli chcecie zaznać nieco więcej spokoju?

Oaza spokoju

Wybrzeże Morza Czarnego jest długie na 378 kilometrów. Oznacza to, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Krapec, Szabła, Kamienny Brzeg, Rusałka, Kawarna, Bałczik, Kranewo, Biała, Obzor, Rawda, Pomorie, Burgas, Czernomorec, Sozopol, Kiten, Carewo czy Achtopol to tylko kilka z możliwości do których możecie się udać. Im mniejsze miasteczko tym bardziej klimatyczne, a otwartość mieszkańców możecie poczuć na każdym kroku. Odwagi!

Jedzenie w Bułgarii

W Bułgarii obowiązuje kuchnia bałkańska. Znajdziemy tam wiele ciekawych smaków, których być wcześniej nie dane Wam było spróbować. Jest ona bardzo specyficzna, a to za sprawą przyprawy Czubricy. Bułgarzy uwielbiają dusić dania – wraz z warzywami lub innymi dodatkami. Obowiązkowo musicie spróbować sera Sirene. Jeżeli zamówicie na śniadanie najpopularniejszą Banicę, to właśnie tam go znajdziecie. Jest to specjalnie zapiekany placek z ciasta francuskiego przekładany właśnie serem Sirene. Koniecznie zamówcie również sałatkę szopską – świeże warzywa i ser, to coś co w połączeniu smakuje obłędnie. Z napojów warto spróbować bozy. Jest to lekko alkoholizowany trunek zrobiony z lekko sfermentowanej pszenicy. Wiadomo, że jeżeli jesteście w kraju nadmorskim, to polecane są również ryby i lokalne owoce morza. Na deser warto zjeść baklawy, czyli bardzo ciężkie ciasta. Koniecznie spróbujcie też win, które są robione na miejscu.

Bułgaria jest fajna!

Bułgaria jest naprawdę pięknym krajem, który kusi turystów dobrą bazą noclegową. Wielu Polaków, którzy choć raz odwiedziło ten kraj mówi, że na pewno tam jeszcze powróci – zwłaszcza, że wypoczynek tam właśnie, nie sprawia, że po powrocie w portfelu świeci pustkami. Mimo powszechnie pojawiających się stereotypów o tym kraju naprawdę warto go odwiedzić, bo Bułgaria jest po prostu… fajna!

Wszystkie prawa zastrzeżone. Zespół kraniewo.pl