Morze Czarne

Morze Czarne

Jednym z najciekawszych mórz na globie jest niewątpliwie Morze Czarne. To śródlądowe morze znajduje się pomiędzy Azją Mniejszą, Kaukazem, Niziną Wschodnioeuropejską i Półwyspem Bałkańskim.Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi wody, która nie jest przeźroczyście błękitna, ale nieelegancko szara, za to bardzo zdrowa, gdyż zawiera w sobie liczne siarczki. Niegdyś stanowiło ono jedną z głównych arterii licznych szlaków handlowych, w starożytności przebiegał przez nie między innymi szlak bursztynowy, co nie dziwi biorąc pod uwagę, że do Morza Czarnego wpadają takie rzeki jak: Dniepr, Dniestr, Dunaj czy Boh, a wśród głównych portów w basenie morza są Warna i Burgas w Bułgarii, Odessa na Ukrainie, Noworosyjsk w Rosji czy Konstancja w Rumunii.

Obecnie morze nie pełni znaczącej roli komunikacyjnej, za to basen Morza Czernego staje się coraz bardziej popularnym miejscem wypoczynku. Co przyciąga turystów? Szerokie piaszczyste plaże, klimat, ciepła woda i ciągle dość tania baza turystyczna. Główne kurorty Morza Czarnego w Bułgarii, Rumunii czy na Krymie oferują mnóstwo atrakcji turystycznych, jednocześnie ciągle rozbudowują i modernizują istniejącą już infrastrukturę.

Gdzie jest Morze Czarne?

Morze Czarne jest częścią Oceanu Atlantyckiego i samo w sobie nie jest morzem zbyt dużym. Kiedyś prawdopodobnie było słodkowodnym jeziorem, obecnie ma powierzchnię 422 000 km2, a z Morzem Śródziemnym łączą je dwie cieśniny – Bosfor i Dardanele. Ciekawostką jest różnica zasolenia wody, które przy powierzchni wynosi 18,3‰, natomiast przy dnie wzrasta aż do 22,5‰. Taka różnica w zasoleniu jest możliwa dzięki prądom morskim przemieszczającym się między Morzem Czarnym a Śródziemnym, które w naturalny sposób podtrzymują wymianę wody w obu zbiornikach. Morze Czarne jest jednym z cieplejszych mórz europejskich, w lecie woda osiąga temperaturę przyjemnych 29 stopni Celsjusza, a zimą oscyluje w zakresie 5 stopni.

Ze swą piękną przyrodą, unikalnym wybrzeżem i coraz lepszą bazą turystyczną, Morze Czarne ma wiele do zaoferowania podróżnikom, dlatego cieszy fakt, że coraz więcej turystów decyduje się na odpoczynek nad tym właśnie morzem.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Zespół kraniewo.pl