Morze Czarne

Morze Czarne

Jednym z najciekawszych mórz na globie jest niewątpliwie Morze Czarne. To śródlądowe morze znajduje się pomiędzy Azją Mniejszą, Kaukazem, Niziną Wschodnioeuropejską i Półwyspem Bałkańskim.Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi wody, która nie jest przeźroczyście błękitna, ale nieelegancko szara, za to bardzo zdrowa, gdyż zawiera w sobie liczne siarczki. Niegdyś stanowiło ono jedną z głównych arterii licznych szlaków handlowych, w starożytności przebiegał przez nie między innymi szlak bursztynowy, co nie dziwi biorąc pod uwagę, że do Morza Czarnego wpadają takie rzeki jak: Dniepr, Dniestr, Dunaj czy Boh, a wśród głównych portów w basenie morza są Warna i Burgas w Bułgarii, Odessa na Ukrainie, Noworosyjsk w Rosji czy Konstancja w Rumunii.

Obecnie morze nie pełni znaczącej roli komunikacyjnej, za to basen Morza Czernego staje się coraz bardziej popularnym miejscem wypoczynku. Co przyciąga turystów? Szerokie piaszczyste plaże, klimat, ciepła woda i ciągle dość tania baza turystyczna. Główne kurorty Morza Czarnego w Bułgarii, Rumunii czy na Krymie oferują mnóstwo atrakcji turystycznych, jednocześnie ciągle rozbudowują i modernizują istniejącą już infrastrukturę.

Gdzie jest Morze Czarne?

Morze Czarne jest częścią Oceanu Atlantyckiego i samo w sobie nie jest morzem zbyt dużym. Kiedyś prawdopodobnie było słodkowodnym jeziorem, obecnie ma powierzchnię 422 000 km2, a z Morzem Śródziemnym łączą je dwie cieśniny – Bosfor i Dardanele. Ciekawostką jest różnica zasolenia wody, które przy powierzchni wynosi 18,3‰, natomiast przy dnie wzrasta aż do 22,5‰. Taka różnica w zasoleniu jest możliwa dzięki prądom morskim przemieszczającym się między Morzem Czarnym a Śródziemnym, które w naturalny sposób podtrzymują wymianę wody w obu zbiornikach. Morze Czarne jest jednym z cieplejszych mórz europejskich, w lecie woda osiąga temperaturę przyjemnych 29 stopni Celsjusza, a zimą oscyluje w zakresie 5 stopni.

Ze swą piękną przyrodą, unikalnym wybrzeżem i coraz lepszą bazą turystyczną, Morze Czarne ma wiele do zaoferowania podróżnikom, dlatego cieszy fakt, że coraz więcej turystów decyduje się na odpoczynek nad tym właśnie morzem.

asdasd
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 Kraniewo