Bułgaria – najważniejsze informacje turystyczne

Bułgaria – najważniejsze informacje turystyczne

Położenie kraju i podstawowe informacje

Bułgaria znajduje się w Europie południowo-wschodniej, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Rumunią, Serbią, Macedonią Północną, Grecją oraz Turcją. Stolicą państwa jest Sofia. Ponad połowę powierzchni Bułgarii stanowią tereny górskie i wyżynne, ale jej najważniejszą atrakcją turystyczną jest wybrzeże Morza Czarnego, którego długość wynosi około 380 kilometrów. Bułgaria od wielu lat należy do najchętniej odwiedzanych państw przez Polaków, a to wszystko dzięki pięknym i czystym plażom, przystępnym cenom i miłym ludziom. Kraj ten słynie też z dobrej kuchni i świetnej infrastruktury turystycznej.

Jak dojechać?

Do Bułgarii można dostać się kilkoma środkami transportu, ale najszybszą opcją będą loty samolotem. Dzięki tanim liniom lotniczym może to być też najtańsza opcja, zwłaszcza gdy zarezerwujemy bilet z wyprzedzeniem. Podróż pociągiem do Bułgarii trwa ponad dobę i nie należy do wygodnych. Nie ma też bezpośrednich połączeń z polskich miast do Bułgarii i trzeba się przesiadać w Budapeszcie lub we Lwowie. Istnieje natomiast kilka połączeń autobusowych, ale nawet w sezonie letnim bilety mogą być droższe niż loty samolotem.

Klimat w Bułgarii

Klimat w Bułgarii jest umiarkowany ciepły. Nad morzem panuje klimat podzwrotnikowy i jest bardziej wilgotny niż w pozostałych regionach. Najlepiej wybrać się tam w lecie. Sezon turystyczny zaczyna się w maju, a kończy w październiku, kiedy panują najlepsze warunki do wypoczynku nad morzem. Średnie temperatury w miesiącach letnich wynoszą od 25 do 28 stopni Celsjusza.

Ceny

W Bułgarii można znaleźć różnorodne rodzaje noclegów od all inclusive do tanich kwater, gdzie nocleg kosztuje już kilkadziesiąt złotych. Wszystko zależy od preferencji turysty. W szczycie sezonu obiad w restauracji średniego standardu można kupić już za 10 euro, butelka wody czy filiżanka kawy to koszt około 1 euro, a butelka piwa kosztuje 1,5 euro. O połowę taniej za różne napoje można zapłacić w sklepach.

Wstęp do bułgarskiego muzeum nie jest drogi. Zazwyczaj ceny za bilet normalny wynoszą od 10 do 20 zł. Znacznie droższe są wejścia do aquaparków (50-90 zł za osobę dorosłą) czy wynajem sprzętu wodnego np. do windsurfingu (około 50-60zł). Za wynajęcie katamaranu płaci się około 130 zł, a kajak dla jednej osoby to około 40-50 zł. Prywatne lekcje dla miłośników sportów wodnych np. windsurfingu wynoszą od 130 zł za godzinę.

W Bułgarii popularnymi pamiątkami kupowanymi przez turystów są wszelkie kosmetyki z dodatkiem olejku różanego jak różane perfumy, mydła, kremy i balsamy. Za perfumy można zapłacić od 25 zł, a za najtańsze mydło około 5 zł.

Bezpieczeństwo w Bułgarii

Bułgaria uważana jest przez większość turystów za bezpieczny kraj. Bułgarzy są ciepli i gościnni dla zwiedzających. Zdarzają się jednak drobne kradzieże. Trzeba uważać na kieszonkowców, którzy często działają w grupach. Turystom zaleca się zachować standardowe środki ostrożności i uważać na swoje portfele, bagaże i telefony.

W Bułgarii zdarzają się również przypadki nadużyć w klubach czy niektórych kurortach. Zawyżone opłaty zdarzają się też wśród taksówkarzy, dlatego trzeba korzystać tylko z taksówek z licznikami.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Posiadacze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej w Bułgarii, ale nie pokrywa ona wszystkich kosztów leczenia. Za pobyt w szpitalu czy np. wizytę u dentysty trzeba płacić oddzielnie. Trzeba koniecznie wykupić dodatkowe ubezpieczenie, aby uniknąć dodatkowych kosztów w razie jakiegoś wypadku. Cena ubezpieczenia zależy od charakteru wyjazdu np. osoby uprawiające sporty wodne powinny rozszerzyć swoją ochronę. Można również dodatkowo ubezpieczyć bagaż. Ceny w różnych firmach ubezpieczeniowych wynoszą już od 2,8 zł za dzień pobytu dla jednej osoby.

Dodatkowe informacje

Bułgaria tak jak Polska należy do Unii Europejskiej. Nie jest potrzeba wiza, a Polacy mogą wjechać na teren państwa na podstawie dowodu osobistego. Obowiązkową walutą w Bułgarii jest lew (1 lew bułgarski = około 2 zł). Warto przed wyjazdem do Bułgarii zaopatrzyć się w euro, bo w kantorach mogą nie przyjmować polskiej waluty. Oficjalnym językiem kraju jest język bułgarski, który należy do słowiańskiej rodziny językowej. Pracownicy sektora turystycznego najczęściej znają angielski, a duża część obywateli Bułgarii zna też dobrze rosyjski. W kraju obowiązuje czas wschodnioeuropejski standardowy (kiedy w Polsce jest godz. 12.00 to w Bułgarii jest wtedy 13.00).

Najpopularniejsze miejscowości turystyczne nad Morzem Czarnym

Niemal na całym wybrzeżu kraju znajdują się atrakcyjne miasta i kurorty. Mniejsze i spokojniejsze miasteczka znajdują się w północnej części. Najsłynniejsze kurorty znaleźć można dalej na południu. Największym miastem i centrum kulturowym tej części jest Warna. Niedaleko leżą Złote Piaski z piękną plażę i wyjątkowym parkiem. Miasteczko posiada bogatą infrastrukturę turystyczną, bezpłatne baseny i wiele innych atrakcji. Dalej na południe znajdują się malowniczo położone miejscowości jak Sozopol i Słoneczny Brzeg z plażami i licznymi zabytkami, które również są bardzo popularne wśród turystów. Warto też zwiedzić Nesebyr, które należy do najstarszych miast europejskich. Miejscowość posiada niezwykłe zabytki, charakterystyczną zabudowę i urokliwe uliczki.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Zespół kraniewo.pl