Bułgaria

Bułgaria

W Bułgarii góry, które poruszają dusze, rywalizują o serce turystów ze złocistymi plażami oraz miastami pełnymi nocnego życia i sztuki. Dzięki uroczemu połączeniu przyrody i historii Bułgarii gwarantowane są niezapomniane przygody. Klimat tego państwa położonego nad Morzem Czarnym charakteryzuje się występowaniem wyższych średnich temperatur niż w Polsce, szczególnie w okresie od kwietnia do września, czyli wtedy, kiedy większość z nas planuje swoje urlopy i wypoczynek.

Krajobraz Bułgarii

Bułgaria jest krajem położonym w Europie Południowo-Wschodniej i zajmuje wschodnią część Półwyspu Bałkańskiego, będąc największym krajem w swoich granicach geograficznych. Graniczy z Rumunią na północy, Serbią i Macedonią Północną na zachodzie, Grecją i Turcją na południu oraz Morzem Czarnym na wschodzie. Północna granica z Rumunią biegnie wzdłuż Dunaju aż do miasta Silistra. Bułgaria charakteryzuje się różnorodnością klimatu i rzeźby terenu, począwszy od ośnieżonych szczytów w Rili, Pirin po łagodne i słoneczne wybrzeże Morza Czarnego; od typowo kontynentalnej równiny naddunajskiej (starożytna Mezja) na północy po silne śródziemnomorskie wpływy klimatyczne w dolinach Macedonii i na nizinach w południowej części Tracji, w najniższych częściach Równiny Górnej Tracji, wzdłuż rzeki Maritsa i na południu Bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego. Większość kraju znajduje się w wilgotnym regionie klimatu kontynentalnego, z klimatem alpejskim w najwyższych górach i klimatem subtropikalnym w regionach najbardziej na południe. Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego ma długość 378 km i niemal w całości jest wypełnione zjawiskowymi piaszczystymi plażami. Krajobrazy wokół nadmorskich kurortów jak Albena i Złote Piaski jest pagórkowaty, jednak same plaże pozwalają na bardzo komfortowy odpoczynek.

Plaże Morza Czarnego

Długie, piaszczyste plaże i ładna pogoda przyciągają turystów do bułgarskich kurortów nad Morzem Czarnym każdego lata. Bułgarskie plaże przyciągają odświeżającą morską bryzę i kilometry turkusowej wody. Liczni zagraniczni goście wybierają się na wybrzeże Bułgarii dla wspaniałych nadmorskich kurortów, które dodatkowo kuszą bardzo konkurencyjnymi cenami w stosunku do jakości obsługi. Dwa największe miasta wybrzeża, Warna i Burgas, mają atrakcyjne plaże w ciągu kilku minut od swojego miejskiego serca. I choć Słoneczny Brzeg, Sozopol i inne ulubione dla turystów miejsca są zawsze zatłoczone, wciąż jest wiele nieodkrytych zatoczek znajdujących się na północ i południe od głównych węzłów komunikacyjnych, w których możemy odpocząć w spokoju.

Kościoły i sztuka religijna

Żadna osoba odwiedzająca Bułgarię nie może nie być pod wrażeniem jej sztuki religijnej, od wielkich kościołów ze złotymi kopułami po miniaturowe obrazy ikon. Kościół Aleksandra Newskiego w Sofii i X-wieczny klasztor Rila przyciągają turystów i pielgrzymów z całej Europy, a drewniane rzeźby w Tryavnie i apokaliptyczne malowidła ścienne stale zyskują sławę. Kościoły prawosławne nawet w najmniejszych wioskach mają wiele do zaoferowania: emocjonalne obrazy świętych, często umieszczone w rzeźbionych drewnianych ikonach, wydają się magiczne, szczególnie gdy skąpane są w migotliwym świetle świec.

Góry i lasy Bułgarii

Nieokiełznane krajobrazy Bułgarii przyspieszają puls pieszych podróżników, rowerzystów górskich i narciarzy. W całym kraju faluje siedem pasm górskich; jeziora polodowcowe błyszczą między pokrytymi śniegiem szczytami, a w plątaninach lasów kryją się wilki, niedźwiedzie i rysie, przebłysk pierwotnej przeszłości Europy. Sieci szlaków i schronisk umożliwiają dostęp do tak surowego piękna, jak zamaskowane mgłą panoramy w paśmie Stara Planina i wschód słońca z drugiego co do wielkości szczytu Bułgarii, Vihren (2915 m npm). Od trekkingu wśród wiosek Rodopi, do obserwowania ptaków w Pirin National Park, Bułgaria ma wiele do zachwycenia (i zmęczenia) miłośników wspaniałej przyrody.

Bułgaria jest pełna starożytnej historii

Z bułgarskich fortec i ruin niosą się szepty historii. Jaskinie ukryte w rzeźbionych w rzece dziczy w Bułgarii zawierają ślady osad neolitycznych. Tajemniczy Trakowie pozostawili po sobie olśniewające zasoby złota i srebra oraz groby, które można podziwiać do dziś. Rzymianie budowali zapierające dech w piersiach miasta, łaźnie, mury i amfiteatry, które do dziś mieszczą się w nowoczesnych miastach, takich jak Warna i Płowdiw. Szeregi carów krążyły wzdłuż murów Twierdzy Carewec w dawnej stolicy Wielkie Tyrnowo. Te historie są dziś nie mniej interesujące, tak samo, jak miejsca licznych potyczek pomiędzy wojskami otomańskimi i europejskimi.

Bogactwo flory i fauny Bułgarii

Bułgaria to idealne połączenie wielu rodzajów klimatów, co sprawia, że każdy podróżnik może znaleźć w niej coś dla siebie na przestrzeni całego roku. Znaczny obszar terenu Bułgarii zajmują lasy liściaste (z ciekawymi gatunkami buku i dębu). Bułgaria charakteryzuje się również bardzo bogatą florą i fauną, na którą składa się aż 13 tysięcy gatunków różnych zwierząt oraz ponad 3000 gatunków roślin. Położenie Bułgarii i klimat sprawiają, że oferuje o wiele bardziej zróżnicowaną przyrodę niż Polska i wiele innych państw Europy, co sprawia, że wakacje w Bułgarii mogą być ciekawe, nawet wybierając ją każdego roku.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Zespół kraniewo.pl