Złote piaski – letnia stolica Bułgarii

Złote piaski – letnia stolica Bułgarii

Złote Piaski są obok Słonecznego Brzegu jednym z najsłynniejszych nadmorskich kurortów w Bułgarii. Kurort powstał w 1957 roku i stopniowo rozwijał się wokół istniejącego tam parku przyrodniczego. Według legendy na tamtejszej plaży piraci postanowili zakopać swoje skarby, które z czasem natura postanowiła przemienić w złoty piasek – stąd nazwa miejscowości. Początkowo ciche i spokojne miejsce przeznaczone do leśnych wędrówek, z czasem zaczęło zyskiwać popularność i zamieniło się w jedną z najczęściej wybieranych destynacji urlopu przez turystów dzięki przejrzystej, czystej wodzie i ciepłym temperaturom. W poniższym artykule przedstawione zostały najważniejsze kwestie, jeśli rozważasz urlop w Złotych Piaskach.

Położenie

Złote Piaski mieszczą się na w północnej części Morza Czarnego, około 17 kilometrów na północ od Warny. Punktem głównym kurortu jest ciągnąca się przez 3,5 km plaża o szerokości około 100 metrów. Miasto znajduje się na terenie Parku Narodowego “Złote Piaski”. Samo kąpielisko zajmuje obszerną część plaży od Nessebaru aż do Sveti Vlas.

Dostępność miejsc noclegowych

W Złotych Piaskach na tłumy turystów czeka ok. 600 hoteli, przez co nie należy się martwić na brak możliwości zakwaterowania, nawet jeśli nie planujemy nasz urlop z dużym wyprzedzeniem. Większość hoteli współpracuje z agencjami turystycznymi, przez co ta destynacja jest łatwo dostępna – wiele biur podróży oferuje kompleksowe wyjazdy do Złotych Piasków w opcji last-minute, dlatego nawet jeśli kilka dni wcześniej zdecydujesz się na wyjazd, nie powinno być żadnego problemu z dostępnością. Podobnie sprawa wygląda, gdy samodzielnie chcesz zorganizować swój wyjazd.

Atrakcje

Gdy już będziesz zmęczony ciągłym opalaniem i wylegiwaniem się na plaży, warto odwiedzić kilka miejscowych atrakcji. Jako że miejsce jest tętniące życiem i nigdy nie śpi, ilość klubów, lokali, kasyn jest niezliczona. Warto także zobaczyć wybudowaną w 2007 roku miniaturową wersję wieży Eiffla. Jest dziesięciokrotnie mniejsza niż jej pierwowzór z Francji, a na wysokości 6 metrów znajduje się taras widokowy wraz z restauracją. Jeśli lubisz szaleństwa w wodzie, zdecydowanie wybierz się do Aquapolis – ogromnego, jednego z najnowocześniejszych parków wodnych w Europie Wschodniej z niezliczoną ilością fontann, jacuzzi, basenów i zjeżdżalni. Nie zabraknie także ścianki do wspinaczki oraz wodospadu. Dodatkowo, w odległości 3 kilometrów od kurortu, w leśnym zaciszu mieści się Aładźa – średniowieczny monaster. W środku skalnego klasztoru znaleźć można średniowieczne freski, cele, pomieszczenia klasztorne, a także niewielką cerkiew.

Średnie ceny

Jako że Złote Piaski są najbardziej popularnym miejscem wypoczynkowym, należy liczyć się z tym, że ceny są nieco wyższe niż w innych częściach Bułgarii. Zasada jest jedna: im bliżej plaży tym drożej i dotyczy się zarówno lokalizacji sklepów spożywczych, lokali, restauracji jak i hoteli. Dlatego w poszukiwaniu tańszego miejsca, warto oddalić się nieco od plaży. Przykładowe ceny w Złotych Piaskach wyglądają następująco:

  • bilety komunikacji miejskiej – ok. 3 zł w jedną stronę
  • 7-dniowy pobyt dla 2 osób w szczycie sezonu w opcji all inclusive – od 1300 do 3000 zł
  • 7-dniowy pobyt dla 2 osób w szczycie sezonu w kwaterze prywatnej – od 500 do 1500 zł
  • obiad w restauracji – 30 zł
  • 1 l wody mineralnej – 2 zł
  • 2 l coli – 5 zł

Popularność Złotych Piasków

Miejsce wraz z czasem zyskuje coraz większą popularność wśród turystów nie tylko z Polski, ale także Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Skandynawii. Jest często wybieranym kierunkiem destynacji – przyciąga do siebie turystów szeroką, piaszczystą plażą, wysoką temperaturą i błękitem morza. Nie da się ukryć, że w szczycie sezonu Złote Piaski zamieniają się w oblężone miejsce przez turystów. Jest tłoczno i gwarno – ciągle coś się dzieje i nie ma czasu na nudę.

Ciekawostki

Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś w Bułgarii z pewnością przydadzą Ci się przedstawione w tym artykule ciekawostki i informacje, dzięki którym zdobędziesz cenną wiedzę i unikniesz zaskoczenia w trakcie swojego pobytu. W Złotych Piaskach, podobnie jak w całej Bułgarii przyda się znajomość języka bułgarskiego lub rosyjskiego. Znaczna część mieszkańców słabo mówi po angielsku. Kolejną ważną informacją, jeśli to pierwszy wyjazd do Bułgarii jest zwracanie uwagi na gesty miejscowych. Odwrotnie niż w Polsce, kiwanie głowami przez Bułgarów na boki oznacza oznacza przytaknięcie, a w górę i w dół zaprzeczenie. Cała Bułgaria słynie ze stosunkowo taniego srebra i wyrobu olejku różanego, dlatego będąc w Złotych Piaskach, warto zaopatrzyć się w pamiątkę taką jak biżuteria, czy kosmetyki z dodatkiem olejku różanego.

Czy warto odwiedzić Złote Piaski?

Złote Piaski jako miejsce wypoczynku sprawdzi się dla każdego, kto lubi otaczać się ludźmi, jest energiczny, a natłok i hałas nie jest niczym problematycznym. Każdy, kto lubi imprezować, nie jest mu obce nocne życie i potrafi odpocząć w niezbyt cichym miejscu, z pewnością nie pożałuje przyjazdu do Złotych Piasków.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Zespół kraniewo.pl